Dla rodziców.

Oto podstawowe koszty związane z funkcjonowaniem klubu za rok 2014.

Przychody:

Dotacje 109500,00 zł

Składki członkowskie 25430,00 zł

Koszty:

Wynagrodzenia trenerów: 71555,00 zł

Organizacja imprez: 30005,36 zł

Opłaty sędziowskie: 18502,00 zł

Przejazdy: 20140,00 zł

Sprzęt sportowy: 15045,00 zł

Ubezpieczenie zawodników: 2520,00 zł

Opieka medyczna: 8792,57 zł

Opłaty do PZPN 4141,00 zł

Utrzymanie obiektów: 135116,63 zł

w tym m.in.

nieczystości 975,00 zł

opał 6221,47 zł

energia elektr. 15085,00 zł

woda 10544,24 zł

Jak widzą Państwo żeby koszty się bilansowały jest potrzeba wypracowania przychodów. I jest tak robione. Nasz budżet corocznie jest spinany i klub nie ma żadnych długów. Z roku na rok jest to coraz trudniejsze. Już wiadomo, że dotacja miejska na rok 2015 jest niższa od zeszłorocznej (a dotyczy ona wyłącznie mieszkańców Zabrza, na mieszkańców innych miast nie dostajemy nawet 1 zł.). Nasze drużyny grają w coraz wyższych ligach. Choćby po ostatniej rundzie rocznik 2003 awansował do I Ligi Wojewódzkiej, rocznik 2002 awansował do III Ligi Okręgowej arocznik 2001 awansował do II Ligi Wojewódzkiej. Pozostałe roczniki zachowały swój status w rozgrywkach. To cieszy, ale wiąże się oczywiście z ciągle rosnącymi kosztami.

Żeby się bilansować możnaby oczywiście podnieść składki do poziomu np. 80 zł/mies jak to jest w innych okolicznych komercyjnych projektach. Mamy jednak świadomość, że taka operacja mocno ograniczyłaby dostęp do treningów znacznej grupie zawodników i będzie to dla nas ostatecznością. Będziemy jednak egzekwować np. przepisy PZPN dotyczące ekwiwalentów.

Mamy świadomość, że rodzice finansują zakupy strojów, obozy sportowe, badania, dowożą młodsze roczniki na mecze i ponoszą wiele innych opłat. Musicie Państwo zauważyć, że wszystkie te opłaty dotyczą bezpośrednio Waszych dzieci. Powyższe zestawienie ukazuje, że MKS ze swojej strony również ponosi ogromne koszty.

Co się tyczy konkretnie zawodników rocznika 1999: Jedynymi kosztami ponoszonymi przez rodziców związanymi z klubem MKS Zaborze były składki - 220 zł/rok - czasami wspólnie dla naszego zawodnika i jego brata w młodszym roczniku. Ta oszałamiająca kwota nie pozwala nawet na miesiąc zatrudnić trenera dla bramkarzy. Dla chłopców z Zabrza dochodziła część dotacji miejskiej, dla zawodników z innych miast 0 zł. Składki były najgorzej ściągane z wszystkich roczników MKS. Jeśli dodamy że nasz rocznik w poprzednim sezonie grając w I Lidze Wojewódzkiej 99 był rocznikiem generującym najwyższe koszty - choćby ze względu na dojazdy- trzeba stwierdzić, że koszty ponoszone przez rodziców były minimalne. Wszystko po to, żeby być może kiedyś, za parę lat jeden z zawodników gdzieś zaistniał. Tylko w takiej sytuacji taki klub jak nasz może coś na szkoleniu zarobić (akurat zarobić to nie najlepsze słowo, może lepiej jest powiedzieć zwrócić część kosztów). Ekwiwalent pozwala w niewielkiej części odzyskać źle zainwestowane w momencie rozpadnięcia się rocznika środki.

WF.

EKWIWALENT